User login

Mr. Farooq Sobhan

Mr. Farooq Sobhan was born on September 17, 1940. Before joining the Foreign Service in 1964, Mr. Sobhan obtained BA (Honours) from Dhaka University and an MA from the Oxford University. During his long diplomatic carrier Mr. Farooq Sobhan held various posts in the Foreign Services of erstwhile Pakistan and Bangladesh at Headquarters in Karachi, Islamabad and Dhaka and in Cairo, Paris, Belgrade and Moscow. From 1981-84 Mr. Sobhan was the Deputy Permanent Representative of Bangladesh to the United Nations in New York. During his tenure as DPR, Mr. Farooq Sobhan was elected Chairman of the Group of 77 at the UN for the period from October 1982 to October 1983. Mr. Sobhan was Bangladesh High Commissioner in Malaysia from August 1984 to August 1987. He then served as Bangladesh Ambassador to China from August 1987 to October 1991. In January 1991 Mr. Sobhan was elected Chairman of the UN Commission on Transnational Corporations. Mr Farooq Sobhan was promoted to the rank of Secretary in 1992. He was appointed High Commissioner of Bangladesh to India in May 1992. Mr. Sobhan became the Foreign Secretary in March 1995 and continued in that position until his retirement from the government service in September 1997. After retirement, he was appointed as Executive Chairman of Board of Investment of Bangladesh and was responsible for the promotion and facilitation of all foreign and domestic investment in the country. During this period, also served as the special envoy of the Prime Minister with the rank and status of a state minister and visited more than 40 countries throughout the world as special envoy. In 2003, he became a Visiting Professor at the Elliot School of International Relations, George Washington University of the United States. Since 2000, he is serving as President of Bangladesh Enterprise Institute (BEI), an independent non-profit research organization focusing on private sector development in Bangladesh.

Tenure: 
March, 1995 to September, 1997